چند سوال و قانون شرعی در خصوص خرید و فروش ارز دیجیتال

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟ خیر در حال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است.

آیا برای ارزدیجیتال ملی برنامه ریزی صورت گرفته است؟ احتمالا بله.

آیا ماینینگ قانونی است؟ بله اما با اخذ مجوز از وزارت صنعت.

آیا واردات تجهیزات استخراج قانونی است؟ برای دستگاه‌های استخراج (ASIC) ردیف کالا مشخص شده است. واردات این دستگاه‌ها مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است.

آیا ورود به این حوزه برای بانک ها، صرافی ها و موسسات مالی مجاز است؟ در حال حاضر خیر

آیا خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتال برای عموم مردم آزاد است؟ نامشخص ، هنوز قانون گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.

آیا امکان طرح شکایت برای جرائم مربوطه وجود دارد؟ بله ، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.

آیا بلاکچین قانونی است ؟ بلاکچین یک فناوری عمومی بوده و احتمالا در مصادیق کاربردی قانون گذاری شود.

وضعیت فقهی و شرعی این ارزها چیست ؟ این موضوع بسته به نظر مراجع عظام تقلید متفاوت است.

 

فتوای رهبری درباره خرید و فروش ارز دیجیتال و جزئیاتی در خصوص رمز ریال

از سال ۲۰۱۷ به بعد و با جهش قیمت بیت کوین، نگاه ها بیش از پیش به سمت رمز ارزها جلب شد. در ایران هم پس از افت عجیب و غریب شاخص بورس و ضررهای میلیاردی دارندگان سهام در سال ۹۹، هموطنان رمز ارز را جایگزینی برای بورس دیدند.

مقام معظم رهبری، آیت الله خامنه ای نیز در جواب سوال «استخراج، خرید و فروش ارز دیجیتال چه حکمی دارد؟» پاسخ داده اند که «حکم آن، تابع قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

این فتوا دو معنی ضمنی دارد. یک این که این عمل حرام نیست، در غیر این صورت به صراحت حکم به حرام بودن آن داد می شد. دوم این که ارجاع حکم شرعی به قوانین، مجلس را مکلف می کند که در این زمینه اقدام به وضع قانون کرده تا همه تکلیف خود را با رمز ارزها بدانند.

در همین حال مدتی است بحث رمز پول ملی یا «رمز ریال» مطرح شده است. طبق اعلام بانک مرکزی، هنگام استفاده از رمز ریال، اصل و ذات پول به صورت الکترونیکی منتقل می شود و نیازی به تسویه بین بانکی نیست. پرداخت تراکنشی که به واسطه رمز ریال انجام می پذیرد نیز به صورت آنی انجام می شود.

البته این را هم باید دانست که رمز ریال مانند سایر رمز ارزهای جهانی، دارای قابلیت استخراج نیست و بحث سرمایه‌ گذاری روی آن نیز وجود ندارد بلکه یک ابزار پرداخت خواهد بود. در رمز ریال واسطه وجود ندارد، و در نتیجه اگر بانک ورشکسته شود، بلایی سر پول شما نمی‌ آید.

گفته می شود اگر ایران رمز پول ملی را راه اندازی کند، استفاده‌ های خوبی برای کشور خواهد داشت و بانک مرکزی می تواند از افراد رمز دارایی ‌هایی مثل بیت کوین، اتریوم و… را دریافت و به رمز ریال تبدیل کند. در نهایت، بیت کوین یا هر کوین دیگر به عنوان ذخیره ملی رمز دارایی، در کشور می‌ ماند.

دیدگاهتان را بنویسید